Hyppää sisältöön

Lausunto luonnoksesta hallituksen esitykseksi elintarvikelain muuttamisesta

Agronomiliitto kiittää mahdollisuudesta lausua luonnoksesta hallituksen esitykseksi elintarvikelain muuttamiseksi. Kommentoimme esitystä energiajuomien kieltämiseksi alle 16-vuotiailla. Pidämme lain muuttamista tarpeellisena ja esitettyjä perusteluita kattavina.

Energiajuomien käyttö kasvaa

Energiajuomien käyttö on lisääntynyt nopeasti, ja jopa alakouluikäiset juovat niitä. Tuoreiden THL:n tutkimusten mukaan 9 % tytöistä ja 17 % pojista ylittää kofeiinin saannin turvallisen päivärajan.

Lapsuudessa opitut ruokailutottumukset säilyvät tutkimusten mukaan hyvin muuttumattomina aikuisuuteen. On siis oletettavaa, että varhain alkanut energiajuomien käyttö muodostuu tavaksi. Tuotteissa oleva kofeiini aiheuttaa riippuvuutta jo melko pieninä annoksina. On hälyttävää, että säännöllisesti energiajuomia käyttävistä nuorista 70 % kokee itse olevansa riippuvaisia energiajuomista.

Suositukset ja pakkausmerkinnät eivät ole olleet riittävä toimi lasten energiajuomien kulutuksen vähentämiseksi. Juomien kieltäminen alle 16-vuotiailta on vahva viesti nuorille itselleen, heidän huoltajilleen sekä nuorille kohtaaville ammattilaisille siitä, että tuotteita ei tulisi käyttää eivätkä ne ole osa lasten tavanomaista ruokavaliota.

Pidämme tärkeänä, että laissa kielletään myös energiajuomien luovuttaminen. Olisi tarpeen selvittää alaikäisten energiajuomien maahantuonnin EU-oikeudellista liikkumavaraa. Niin kauan kuin Virossa ja Ruotsissa myynti on alaikäisille sallittua, voi tuonti lisääntyä. Itsepalvelukauppojen ja -kassojen ikärajavalvontaan on kiinnitettävä erityistä huomiota, ja keskustelua käytännön toteutuksista tulee käydä alan toimijoiden kanssa.

Myönteistä viestintää tarvitaan

Energiajuomien markkinoinnin kieltämistä lapsille on syytä harkita. Norjassa energiajuomien myynti on kielletty alle 16-vuotiailta, ja lisäksi epäterveellisiä elintarvikkeita ei saa markkinoida lainkaan alaikäisille. Lakimuutoksen yhteydessä olisi hyvä tehdä myönteistä viestintää nuorille ja heidän huoltajilleen kiellon tarpeellisuudesta ja antaa vinkkejä siihen, millä tuotteita kannattaa syödä ja juoda energiajuomien sijaan.

Kotimaisille panimoalan yrityksille lakimuutos aiheuttaa väistämättä kuluttajaryhmän pienenemisen. Yleensä ruokailutottumukset muuttuvat asteittain ja elintarvikeryhmän sisällä, ja on todennäköistä, että nyt energiajuomia käyttävät nuoret siirtyvät kiellon jälkeen käyttämään muita virvoitusjuomia ja mehuja. Tällöin muutos myynnissä ei ole välttämättä kovin dramaattinen.

Pitkällä tähtäimellä lasten ja nuorten mehujen ja virvoitusjuomien kulutus olisi kansanterveyssyistä hyvä saada laskuun, sillä ne aiheuttavat ylipainoa ja heikentävät suun terveyttä. Monet myös korvaavat juomilla aterioita ja oikeaa ruokaa, mikä huonontaa ruokavalion kokonaislaatua. 

Toivomme, että lain toimeenpanon seurantaa voidaan tehdä Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksella osana kansallisia nuorten ravitsemustutkimuksia, ja että seurannalle turvataan riittävä rahoitus.

Voit katsoa muut lausunnot Lausuntopalvelusta. (Vieraile ulkoisella sivustolla. Linkki avautuu uuteen välilehteen.)

Sinua voisi myös kiinnostaa